A MAFILM Híradó- és Dokumentumfilm Stúdiójában készült el 1973-ban Paulus Lajos filmje a kiskörei vízlépcsőről - tudósít a Mandadb.
Ehhez a helyszínhez és történethez máshonnan közelítve sem borít el bennünket az unalom. Akik Kiskörén éltek valamiképpen mindannyian kötődtek a Tiszához. A folyó közelsége meghatározta, miként éljenek. Halásztak, a gazdag ártéri területeken földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoztak, a legújabb korban, a Tisza szabályozásának korában pedig a hatalmas földmunkához kapcsolódó kubikusság adott megélhetést.
A 20. század ötvenes éveitől kezdve itt építették meg Magyarország legnagyobb vízerőművét. A Tisza II. vízlépcső a következő egybeépített főműtárgyból: a duzzasztóműből, a hajózsilipből, a vízerőműből és a hullámtéri duzzasztóból áll. Az építkezési munkálatok egy korai szakaszában különös emberek bukkantak fel itt. Az 1956-os forradalom és szabadságharc vérbefojtása után feloszlatták a korábbi időszak egyik legkegyetlenebb erőszakszervezetét, az Államvédelmi Hatóságot. A korábbi fegyveresek közül több százan dolgoztak a vízerőmű építkezésén, természetesen nem olyan körülmények között, mint az általuk fogvatartottak a recski munkatáborban. A gátépítő ávósokról részletes információkat szerezhet az, akit történelmünknek ez a része érdekel: Moldova György Az elbocsátott légió című regénye erről szól.
Kisköre életében az 1975-ben átadott vízlépcső óriási változásokat hozott, amely az egész Alföldre is hatással volt. A vízerőmű egyik mellékterméke – ma már látjuk, hogy talán inkább legfontosabb eredménye – a víztározó, amelyet most már Tisza-tónak nevezünk. Néhány évtized alatt szinte csodálatos gyorsasággal kialakult az a jellegzetes vízi világ, amely egyre több embert vonz ide. A Tisza-tó egészen más, mint a többi tavunk - persze minden tó különbözik az összes többi tótól - a környéken élők rendkívül büszkék gazdagon burjánzó ártéri erdeikre, sárga homokpadjaikra, titokzatos holtágaikra, szigeteikre és a tó nagyon gazdag növény- és állatvilágára. Azt mondják, hogy itt egyszerre, egymást nem zavarva elfér a vízi motoros, a fürdőző, napozó nyaraló és a csendben ülő horgász is.
Dippold Pál