A Történelmi Animációs Egyesület és a Magyar Nemzeti Digitális Archívum együttműködésének legújabb gyümölcse az isaszegi csata animációs filmje, amely a Piski csata című film nyomdokait követi. A magyar csaták feldolgozását a Total War történelmi stratégiai játékra alapozták a fejlesztők. Komoly kutatások szolgálják a korhű megjelenítést, így az eredetihez hasonló egyenruhákat, fegyverzeteket, környezetet láthatunk a filmen. Az alkotók ismét a Napoleon Total War látványvilágát használták alapul, így készült el az 1848–49-es magyar szabadságharc másik fordulópontjáról, a dicsőséges tavaszi hadjárat sorsdöntő csatájáról szóló animáció.
1849. április 6-án Isaszegnél a magyar sereg döntő csapást mért Windisch-Grätz és Franz von Schlik tábornokok jól felszerelt seregére. Az ütközet után a császári haderő kénytelen volt kiüríteni a Duna–Tisza közét, majd három újabb csúfos vereséget követően hazáig kellett hátrálnia. Erre senki sem számított akkoriban. Bem József erdélyi hadjáratával párhuzamosan a magyar sereg nyár elejére az egész országot visszafoglalta.
Az animációhoz rengeteg új grafikai elem született, új magyar ezredek egyenruhái, és a teljes tábornoki kar, akik neve jól cseng mindannyiunk számára: Görgey Artúr, Aulich Lajos, Klapka György és Damjanich János; ez utóbbi az animációban jól felismerhető testes alkatáról.
A piski csata animációjától eltérően ebben a dokumentumfilmben bőven alkalmaztak egyéb szemléltető eszközöket is, a már megszokott térképes animációkon kívül. Megtudhatjuk belőle, hogyan nézett ki a korabeli hadseregszervezet, megismerjük a szemben álló felek hadseregeit, fegyverzetét.
Az alkotók igyekeztek teljesebb stratégiai háttérbe ágyazni az eseményt, így a térképes animációk a szabadságharc kezdetétől mesélik el a hadműveleteket és haditerveket. A piski csatával így forrhat egyetlen háborús csúcsponttá az esemény. Az isaszegi festői lankákon megörökített dráma hitelességét megint a neves hadtörténész, Csikány Tamás garantálja a nézőközönségnek.