Hiánypótló megjelenések, mondhatnánk a nemrég kiadott DVD-ékre. Hiány abban az esetben, ha szükség van rá. Vajon mit jelent a 21. században A Pál utcai fiúk vagy Az aranyember története? Azt, amit több mint száz évvel ezelőtt az első kiadáskor jelentett. Hiába teltek el évtizedek Molnár Ferenc és Jókai Mór regényei ma is népszerűek. Időszerűségük az időtlenségükben rejlik. Míg a sztorikat az írói képzelet szülte, a szereplőket a valóság. A hús-vér alakok, a valódi emberi tulajdonságokkal bíró figurák akár egy mostani történet szereplői is lehetnének.
Molnár Ferenc és Jókai Mór egyaránt „hozott” anyagból dolgozott.
Jókai Mór a nagynénje által elmesélt szerelmi háromszög történetét ültette át az irodalom világába, míg Molnár egykori gimnáziumi diáktársait „keltette életre” regénye lapjain.
Molnár az alma materében, a Lónyai utcai református gimnáziumban töltött éveket álmodta újra; a diákcsínyeket, a versengéseket, a kamaszos élet-halál küzdelmeket. Jókai kiszínezte a pletykás nagynéni katonatisztes sztoriját és hozzátette saját magánéleti gondjait, vívódásait.
1962-ben a Jókai regény filmváltozata készült el, hat évvel A Pál utcai fiúkat mutatták be a mozikban. Mind Gertler Viktor, mind Fábri Zoltán filmje hatalmas sikert aratott. Kiváló színészek, nagyszerű stáb dolgozott a rendezők keze alatt. A siker kulcsát azonban az irodalmi alapok jelentették. Két mára klasszikusnak, de egyben időtállónak mondható alkotás.