Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet

MaNDA

Szent Rita hitte, minden lehetséges

2013. május 22. - MaNDA

Május 22-e a római katolikus egyházban Casciai Szent Rita napja. Igen sokan imádkozhatnak hozzá szerte a világban, így Magyarországon is, hiszen a hagyomány és a szentek között neki adott tisztség szerint Szent Ritát a lehetetlenségek szentjének tartják, mert az egészen kilátástalannak tűnő esetekben is képes segíteni. Az 1381 és 1457 között Itáliában élt asszony élete hétköznapian indult. Idős szülők nevelték fel későn született kislányukat, akinek gyerekkorát a szülei iránti teljes engedelmesség, saját akaratának állandó feláldozása és fárasztó munka jellemezte. Hiába gondolt arra, hogy élete célja nem lehet más, mint apácaként szolgálni a Megváltót, szülei, ki tudja már miféle kényszer hatására férjhez adták egy helyi emberhez. A férfi vad és erőszakos volt. Rita mindenben engedelmeskedett urának, egy feltétele volt mindehhez: szabadon járhasson templomba. Kitartó szeretete és jósága végül legyőzte férje rosszaságát. A vad ember megtért, aminek az egész falu, Roccaporena is igen örült, mert a korábban összeférhetetlen férj sok viszályt okozott környezetében.
Szent_Rita.jpg

Rita mindenét elvesztette: előbb szüleit, majd szelíddé vált férjét egy régi ellensége megölte, aztán két kisfia is meghalt. Nagy fájdalmak hozták el tehát Rita számára a földi kötelékek feloldását. Jelentkezett a casciai Mária Magdolna ágostonos kolostorba, ahol háromszor is visszautasították, hiszen közel harminc éves volt és özvegy. Végül aztán mégis befogadták. A nővérek közül türelmével, engedelmességével és jámborságával igen rövid idő után kiemelkedett. Különös tisztelettel elmélkedett Krisztus szenvedéséről, minden vágya arra irányult, hogy osztozhasson a megfeszített Krisztus szenvedésében. Egy misztikus fejsérülés után hosszú éveket töltött magányban, sokat betegeskedett, böjtjei, munkája fölemésztették. 1457. május 22-én halt meg. Átköltözését abba a másik világba egy emberi kézzel nem érintett harang szava hirdette meg. Rita testét soha nem temették el, mert csodálatos módon nem fogott rajta az enyészet. Néhány évvel később halála után koporsója elégett, Rita teste azonban sértetlen maradt.
Ritát már halála előtt szentnek tartották, a nép szentként tisztelte. Boldoggá avatását 1626-ban, szentté avatását 1900-ban fejezték be. Testét ma Casciában a Szent Rita-templomban őrzik.

Mielőtt Rita-ügyben itthon is körülnéznénk, nem árt felidéznünk, hogy miként is válhat szentté valaki.  Ki is lehet tehát szent? A szentek tisztelete a II-III.század folyamán a vértanúk tiszteletéből fejlődött ki. A szentek ünnepei a vértanúhalál napjára estek, s az évenkénti megemlékezésre a szent sírjánál, földi maradványaik, ereklyéik közelében került sor. A liturgikus tisztelet a „szent helyhez” kötődött, vagyis a sírjához, ahol ereklyéi által a szent továbbra is jelen volt.

Úgy hitték, a vértanú lelke közvetlenül Isten mellé kerül a mennyországban. Ez az alapja annak a hitnek, hogy közben tudnak járni a földiekért, így lassan már nem csak értünk, hanem hozzájuk is kezdtek imádkozni a hívek. A sírhoz zarándokok érkeztek, ahol csodás gyógyulások történtek a szentek ereklyéinek természetfeletti volta miatt. A szentek maradványait talizmánként viselték, házi oltárokban tisztelték, s így óvta meg a szent a híveit.

IX. Gergely (1227-1241) pápa uralma alatt váltak egységessé a kánonjog szabályai. A szentté avatás sikerét az eljárást megelőző spontán kultusz kialakulása segítette, illetve a kultusz terjedése előfeltétele is lett az eljárás kezdeményezésének. Első lépésként a szentté avatási kérelemnek tartalmaznia kellett a szent élettörténetét, csodáinak jegyzékét. A pápa jóváhagyása után a legátusok vizsgálata következett, mely a szemtanúk kikérdezésével erőteljesen hasonlított egy bírósági eljáráshoz. A vizsgálat dokumentumait a Szentszékhez nyújtották be. Ezt követően a bíborosok kollégiuma döntött, majd a kanonizációt pápai bulla hirdette ki, mely összefoglalta az illető szentségének és csodáinak főbb elemeit. Ezután következhetett az ereklyék ünnepélyes felemelése.

Magyarországon, Budapesten, a Kun utcai Magdolna Kórházban működő kápolnában alapította meg a Szent Rita egyházközséget 1946-ban Mindszenthy József hercegprímás.

Idén, Szent Rita napján az ünnepi mise szentbeszédét Pesten Palánki Ferenc egri segédpüspök mondja.
Napjainkban amikor rengetegen érzik helyzetüket kilátástalannak, mert rájuk zúdult az anyagi világ minden terhe és mocska, bátran ajánlhatjuk a kétségbeesett emberek figyelmébe Szent Ritát. Élete a bizonyság arra, hogy a teremtett világban nincs olyan, ami lehetetlen. Minden lehet és minden szabad.

Dippold Pál

A bejegyzés trackback címe:

https://manda.blog.hu/api/trackback/id/tr685313263

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása