A minisztereket a kormányfő választja, a miniszterelnöknek kormányalakításkor legalább akkora választék áll rendelkezésére, mint az európai kulturális minisztereknek, amikor kedvenc műkincset szúrnak ki maguknak. Természetesen nem a valóságos műtárgyat, kódexet, kottát viszik haza, bár a korábbi korszakokban erre is volt példa, nem, most digitalizált kincsekről van szó.
Mi a közös a lett ének- és táncfesztivál plakátjában, egy Nokia-focicipőben és a többlépcsős rakéta egyik első leírását tartalmazó kódexben? Ha gondolunk egyet, digitális képkeretben akár mindhármat kiakaszthatjuk az ágyunk fölé.
Mindegyik megtalálható ugyanis Európa Digitális Könyvtárában, a www.europeana.eu oldalon.
Az elmúlt másfél hónapban az Europeana azzal igyekezett népszerűsíteni saját tevékenységét, weboldalát és a digitalizálást, hogy blogján folyamatosan közzétett egy-egy olyan műtárgyat, melyet az EU-tagországok kulturális miniszterei választottak országuk digitalizált nemzeti kincsei közül.
Örvendetes, hogy az európai miniszterek mind-mind saját nemzetük kultúrkincséből szemelgettek. Nem mindig volt ez így. Akármelyik nagy ország nagy múzeumába megyünk, teli vannak a gyarmatbirodalmak idején összeszedett kincsekkel. A korabeli hatalmaknak nem voltak erkölcsi skrupulusaik óriási gyűjteményeik összerablásakor. Most talán örüljünk, hogy a digitalizált javak ügyében mindenki illedelmesen, visszafogottan viselkedett.
A fenti kép a Rijksmuseum tulajdona, mely megtalálható az Europeana említett blogján és honlapján.